Svjetski je dan svjesnosti o autizmu

Svjetski dan svjesnosti o autizmu proglašen je 2008. i od tada se obilježava svakoga 2. travnja

Autizam je kompleksan razvojni poremećaj čiji je specifičan uzrok još nepoznat. Prema epidemiološkim istraživanjima, na 10000 novorođene djece rađa se 4 do 5 djece s autizmom. Kada je riječ o autističnom spektru poremećaja govori se o 10 do 15 djece na 10000 novorođenih. Autistične osobe imaju teškoće u komunikaciji i socijalnim odnosima, te se opiru svakoj promjeni navika.

Njihovo ponašanje obilježava nezainteresiranost za druge, mehaničko ponavljanje pojedinih pokreta ili radnji, te neuobičajeno vezivanje za neki predmet. Neka autistična djeca pokazuju iznimne motorne, matematičke i druge vještine. Osobe s autističnim poremećajem imaju niz životnih teškoća.

Primjereni edukacijski pristupi pružani tijekom cijelog života, podrška obiteljima i stručnjacima koji su uključeni u tretman, te pružanje odgovarajućih usluga i pomoći u okviru zajednice uz poticanje pozitivnog stava u društvu mogu poboljšati kvalitetu i dostojanstveniji stil života ovih osoba.

Autistični poremećaj obuhvaća: autizam Kannerovog tipa, razvojne psihoze, atipični autizam, Rettov sindrom i druge sveobuhvatne poremećaje.

Kako god, osobe s autizmom drugačije neurološki funkcioniraju te trebaju posebnu skrb, zaštitu i podršku. Važna im je podrška obitelji i razumijevanje okoline. Vrlo je važan rad s roditeljima, a osobama s izraženijim teškoćama u spektru autizma, posebno djeci, treba stručna podrška pri jačanju socijalnih vještina od najranije dobi  kao i podrška u razvoju komunikacije i interakcije s drugim osobama.

Djecu je potrebno uključiti u odgojni i obrazovni sustav uz osobne asistente i pomoći im na njima primjeren i prihvatljiv način. Također je poželjno organiziranje mogućnosti za napredovanje djece i odraslih u različitim kreativnim aktivnostima u zajednici.